Zalety i wady opon wielosezonowych


W obecnych czasach i przy aktualnym poziomie wiedzy, chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie zakwestionuje faktu, że opony w samochodzie powinny być przystosowane do panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Kiedy spada temperatura stosujemy zatem opony zimowe, a kiedy przychodzi cieplejszy okres znów przerzucamy się na opony letnie.

Takie sezonowe zmiany mają swoje dobre i złe strony. Do złych można zaliczyć pewną uciążliwość związana z koniecznością wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym, oraz koszty samej wymiany. Do dobrych natomiast to, że przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku możemy sprawdzić stan opon, także i wewnątrz, oraz wyważyć koło.

 

Ci, którym nie w smak wizyty u wulkanizatora, zawsze mogą wybrać sensowną alternatywę jaką stanowią tak zwane opony całoroczne.

Takie wielosezonowe ogumienie ma kilka poważnych zalet, dzięki którym warto rozważyć zakup podobnego kompletu do swojego samochodu.

Przede wszystkim są to opony na tyle uniwersalne, i dotyczy to zarówno konstrukcji samego bieżnika jak i składu mieszanki gumowej z jakiej produkuje się takie opony, że bez problemu powinny poradzić sobie z większością warunków pogodowych z jakimi możemy się spotkać w naszym, umiarkowanym klimacie.

 

Po wtóre ich używanie pozwala nie dać się zaskoczyć zimie, która jak wiemy potrafi czasem uderzyć znienacka, i nie marnować czasu w kolejce do wulkanizatora. Chociaż z drugiej strony warto od czasu do czasu koła jednak wyważyć.

Do wad należy zaliczyć z kolei te cechy, które w umiarkowanych warunkach, są ich zaletą. Chodzi tu o uniwersalną konstrukcję, sprawdzającą się co prawda doskonale w “zwykłych” warunkach, ale która będzie słabo sprawować w przypadku wystąpienia sytuacji ekstremalnej. Do takich zaliczyć można na przykład bardzo niską, albo zbyt wysoką temperaturę, jakie przecież zdarzają się w naszym kraju i nie jest to wcale sytuacja niezmiernie rzadka.

Podczas ciężkiej zimy opony całoroczne z pewnością będą gorszym wyborem niż typowo zimowe i o tym należy pamiętać podczas ich użytkowania.