Zabawa i nauka


Pragniemy, aby nasze dzieci stały się pozytywnymi i silnymi ludźmi. Żeby tak się stało, należy zadbać o ich rozwój już od najmłodszych lat. Jest na to czas w żłobku, przedszkolu, szkole.

Przez wszystkie etapy nauki można przejść o wiele łatwiej, mając wsparcie rodziców, ucząc się wszystkimi zmysłami, bez nacisków, w trakcie codziennego życia i nieodłącznej zabawy.

Czy to poprzez drewniane zabawki, czy poprzez gry motoryczne – dzieci aktywnie się uczą bawiąc. Rozwijają wiedzę i podstawowe zrozumienie swojego środowiska, innych ludzi i siebie.

Motoryczne zabawki edukacyjne dla dzieci

 

Zabawki motoryczne pomagają dzieciom, od niemowląt po przedszkolaki, uczyć się poprzez zabawę oraz rozwijać i ćwiczyć zdolności motoryczne i poznawcze.

Drewniane zabawki balansujące, układanki i puzzle są idealnymi pomocami w żłobkach i przedszkolach. Doskonalą i trenują zdolności motoryczne małych dzieci. Są niezwykle ważne dla rozwoju umiejętności i zdolności każdego dziecka. Dzięki odpowiednim drewnianym zabawkom rodzice mogą zachęcić i wesprzeć swoją pociechę w tym zakresie. Dzieci ćwiczą cierpliwość i starają się osiągnąć „swój cel”.

 

Jak wybierać zabawki edukacyjne dla dzieci?

 

Dzieci już od najmłodszych lat mają swoje preferencje i pierwsze zainteresowania. Są zabawki, którymi uwielbiają się bawić i mogą to robić na okrągło. Są też takie, które od razu lądują w koszu i nie są w ogóle używane. Wybierając zabawki dla dziecka, należy zawsze brać pod uwagę jego zainteresowania.

Ważne jest, aby zachęcały do aktywności i nauki, działały na wyobraźnie i kreatywność. To jest bardzo istotne na wczesnym i późniejszych etapach rozwoju.

Zabawki, które wydają hałaśliwe dźwięki po naciśnięciu przycisku, oferują czysto pasywną zabawę. Zabawa nimi nie przynosi żadnego efektu.

Należy wybierać takie, które wymagają aktywnego działania ze strony dziecka.

Oprócz podstawowego zainteresowania zabawkami muszą też odpowiadać wiekowi i poziomowi rozwoju dziecka. Ponieważ nieodpowiednio dobrane, ani nie cieszą ani nie uczą.

Zabawki Montessori to jedne z najbardziej znanych i sprawdzonych zabawek edukacyjnych. Są odpowiednie dla prawie każdej grupy wiekowej i ukierunkowane na różne zainteresowania.

Zwykłe zabawki, takie jak drewniane klocki lub tory z piłkami, również można postrzegać jako wysokiej jakości zabawki edukacyjne. Podczas zabawy nimi  ćwiczy się wyobraźnię przestrzenną – ważną umiejętność, często zaniedbywana u dzieci.