Wino i jego wpływ na zdrowie człowieka


Wpływ wina na zdrowie, to nie jedyny z powodów, dla którego ten trunek zyskał taką popularność. Wino stało się integralną częścią religii od czasów biblijnych, jednak problem nadużycia alkoholu zakorzenił się w społeczeństwie. Temat wino, a jego korzyści zdrowotne i jego skutki socjologiczne stały się bardzo kontrowersyjnym tematem. Powstał nawet ruch wstrzemięźliwość w kolonialnej Ameryce. W roku 1916, federalne władze sanitarne usunęły alkohol ze sklepów w  USA. W czasach prohibicji, spożywanie alkoholu i produkcja domowego wina na własny użytek była wciąż dozwolona.

Wiele badań na temat korzyści zdrowotnych czerpanych z wina zostało udokumentowanych szczególnie od XIX wieku. Ale ruch wstrzemięźliwości był silny i zyskał nową siłę w 1980 roku w promowaniu alkoholu jako największego zła mającego zły skutek na zdrowie publiczne. Ale w 1991 roku nastąpił główny zwrot, gdy francuski naukowiec dr Serge Renaud upublicznił swą teorię. Zauważył one, że społeczeństwo francuskie cierpi na stosunkowo niską częstość występowania choroby niedokrwiennej serca (CHD), która jest główną przyczyną zgonów w krajach uprzemysłowionych pomimo diety stosunkowo bogatej w nasycone tłuszcze, gdzie można znaleźć na przykład jajka, produkty mleczne, a zwłaszcza ser i mięsa. Prace dr Renauda spowodowały wzrost sprzedaży czerwonego wina w USA i Europie oraz ponowne zainteresowały wszystkich korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z picia wina. Z kolei dr Arthur Klatsky wykazał, że umiarkowane spożycie alkoholu powoduje niższą śmiertelności w porównaniu do abstynentów i osób pijących nałogowo alkohol. Dobrze wykazał również, że umiarkowane spożycie wina jest również związane z niższą zachorowalnością na choroby układu krążenia.

Umiarkowane zużycie określa się na ogół ja dawkę 14 g czystego alkoholu (etanolu) na dzień, które można otrzymać przy spożyciu 148 ml dwunastoprocentowego alkoholu, w tym wina. Aby przekonać się jakie znaczenie ma wino a zdrowie i móc cieszyć się z maksymalizacji korzyści zdrowotnych wynikających z umiarkowanego picia wina, musisz codziennie wypijać wskazaną zalecaną dawkę. Nie można na przykład uciekać się do picia siedmiokrotnej porcji zalecanej dziennej dawki w jednej partii w sobotę wieczorem. Picie wina powinno być również związane ze zrównoważoną dietą i zdrowym stylem życia, w tym regularnymi ćwiczeniami.

W przypadku tabliczek ostrzegawczych znajdujących się przy produktach alkoholowych w sklepach, wpływ wina na zdrowie może okazać się mylący. Napis alkohol szkodzi zdrowiu nieodpowiednio ujawnia zagrożenia zdrowotne związane z zarówno umiarkowanym i znacznym poziomem spożycia alkoholu. W przypadku nadmiernego spożycia alkoholu, w tym wina, uważa się powoduje to szereg schorzeń. Lista waha się od chorób serca, udarów, nowotworów, demencję, w tym chorobę Alzheimera, cukrzycy typu 2 do zapalenia stawów i osteoporozy, a nawet problemy z erekcją. Jednak wiele z osób, które brały udział w badaniach były genetycznie obciążone chorobami układu krążenia i neurodegeneracyjnymi przypadłościami.

Wino i jego wpływ na zdrowie człowieka
5 (100%) 1 vote