Suplementy diety dla sportowców


Efektywna suplementacja zawsze powinna być dopasowywana indywidualnie. Jest to podstawowa i dość oczywista, ale też najważniejsza zasada. Nie ma jednego idealnego produktu dla wszystkich. Ludzie różnią się od siebie budową ciała, zawartością tkanki mięśniowej i tłuszczowej oraz całą fizjonomią, ale też i stylem życia, pracą bądź poziomem aktywności fizycznej. Te wszystkie czynniki same narzucają, jakie suplementy dla sportowców warto by było wprowadzić do diety. Zupełnie innych produktów będzie potrzebować kulturysta trenujący ciężko pięć razy w tygodni na siłowni, a zupełnie innych student, który całe swoje dnia koncentruje się głównie na pracy umysłowej, a ćwiczy wyłącznie podczas weekendów, czyli robi to maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Sprawdź: RAD-140 – WXN Labs

Suplementy nie są jednak czymś całkowicie niezbędnym. Jeśli tylko dieta jest wartościowa, a człowiek czuje się na niej dobrze, nie ma takiej potrzeby, by koniecznie łykać jakieś kolorowe tabletki albo cudownie działające proszki z witaminami. W pewnych momentach trzeba z nich jednak skorzystać. A warto po nie sięgnąć wtedy, gdy odczuje się pewne niekorzystne zmiany w ciele lub całym organizmie. Zazwyczaj bierze się to z jakiejś konkretnej przyczyny. Przykładowo ktoś mógł do tej pory prowadzić siedzący tryb życia, a od niedawna zaczął ćwiczyć na siłowni i stara się przeprowadzać treningi cztery razy w tygodniu, co logicznie rzecz biorąc będzie dla niego bardzo trudne. W tym przypadku pomogą mu np. suplementy dla sportowców z aminokwasami albo klasyczna kreatyna. Kreatyna wraz z fosforem tworzy fosfokreatynę, która przekształca się z kolei w ATP. A ATP można uznać za związek generujący zapasy energii – zaczyna on działać wtedy, gdy człowiek nie ma już siły do ćwiczeń albo nawet na to, by udać się na swój trening.

 

Suplementy diety dedykowane sportowcom mogą być pomocne, ale nie są niczym niezbędnym. Jeżeli jednak ktoś chciałby po nie sięgnąć, powinien dobrze zastanowić się nad tym, co w ogóle miałby na tym zyskać. Plan suplementacji musi być oparty na planie treningowym.