Studia podyplomowe-kiedy warto je robić?


Każdy element wykształcenia, dodatkowe studia, kursy i staże to elementy, które pozwalają na zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Co ciekawe, znaczna większość osób korzystających z oferty studiów podyplomowych, decyduje się na nie po dłuższym czasie od rozpoczęcia kariery zawodowej. Dlaczego? Być może jest to spowodowane tym że takie studia kosztują, a ponadto odbywają się w  weekendy, przez co można je łatwo dopasować do stałej pracy. Studia podyplomowe to też możliwość poszerzenia swoich kwalifikacji zawodowych, dokształcenia się czy zmiany branży wtedy, gdy nasz wyuczony i praktykowany zawód, nie przynosi zysków ani satysfakcji. Czy warto je robić? A jeśli tak to kiedy zacząć?

Uzupełnienie wykształcenia

Studia podyplomowe dla osób będących absolwentami studiów wyższych mogą być sposobem na uzupełnienie wykształcenia. Bardzo często na uczelniach państwowych i prywatnych można znaleźć wiele atrakcyjnych kierunków studiów podyplomowych, o których trudno usłyszeć na jakichkolwiek studiach licencjackich czy magisterskich. Dlaczego? Za wiedzę nowoczesną, która szybko się rozwija i wymaga odpowiednio wyspecjalizowanych wykładowców, trzeba niestety zapłacić.  Wybór studiów podyplomowych aniżeli kursów jest lepszy dlatego, że przekazywana na nich wiedza porusza kompleksowo dany kierunek pod  względem wiedzy, praktyki czy aspektów prawnych, które koniecznie należy respektować w konkretnej branży. Poznając konkretną dziedzinę możemy stwierdzić, czy nadal interesuje nas ona w takim stopniu jak na początku, a jeśli tak, wtedy warto robić specjalistyczne kursy, które usystematyzują wiedzę i ją powiększą.

Zmiana branży

Wiele osób, szczególnie starszych ma niekiedy problem z tym, że występuje redukcja stanowiska, lub praca w zawodzie nie przynosi oczekiwanego i proporcjonalnego do zaangażowania zysku. W takim przypadku studia podyplomowe pozwolą na zmianę branży i będą świetnym startem zmian w życiu. Studia podyplomowe można rozważyć również w trakcie studiów magisterskich. Będzie to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które aktywnie poszukują miejsca pracy w zawodzie, natomiast ofert nie ma dużo, a do tego są nieatrakcyjne.