Rola taśm ostrzegawczych


W ostatnich latach taśmy ostrzegawczo lokalizacyjne cieszą się dużą popularnością. Doskonale zabezpieczają teren, a do tego są dosyć proste w użytkowaniu. Określane są także jako zwykłe lokalizacyjne taśmy. W konstrukcję wtopiona jest specjalna metalowa wkładka, która pełni rolę czynnika lokalizacyjnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są one kładzione pod rurami wodociągowymi lub nad rurami kanalizacyjnymi. Należy pamiętać, żeby wybierać taśmy jedynie od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią i od wielu lat działają na rynku. Wtedy można mieć pewność, że taśmy ostrzegawcze będą trwałe oraz wytrzymałe.

Do oznaczania sieci wodociągowych wykorzystuje się zazwyczaj kolor niebieski. W niektórych sytuacjach stosowany jest także kolor niebiesko-biały, a dla kanalizacji kolor ciemnozielony. Dwie funkcje, które pełnią taśmy ostrzegawczo lokalizacyjne to: funkcja lokalizacyjna oraz funkcja ostrzegawcza. Umożliwiają one oznaczenie przebiegu tras kablowych pod ziemią, a do tego możliwa jest precyzyjna lokalizacja. W stalowej wkładce umieszczony jest specjalny lokalizator, dzięki któremu jest to możliwe. Należy pamiętać, żeby przynajmniej na wysokości 30 cm umieścić taśmę lokalizacyjną nad górną ścianą rurociągu.

Zobacz: Taśma ostrzegawcza PTS Rabka

Jest to ostrzeżenie dla osób, które przypadkiem mogą odkryć rurociąg. Wkładki metalowe umożliwiają natychmiastowe przekazywanie informacji do lokalizatora ręcznego. Trzeba mieć na uwadze, żeby kupować taśmy wykonane z wysokiej jakości polietylenu, który jest tworzywem sztucznym odpornym na czynniki zewnętrzne.