Przygotowanie do tomografii komputerowej

Przygotowanie do tomografii komputerowej

Mimo upływu lat tomografia komputerowa wciąż jest jedną z najefektywniejszych i zarazem najlepszych metod diagnostycznych. Lekarze wiedzą już o niej niemalże wszystko, a pacjenci też bez trudu uzyskują od nich potrzebne im informacje. Dzięki temu mogą idealnie przygotować się do czekającego ich badania. A od tego przygotowania nierzadko zależą wyniki diagnozy – przede wszystkim to, czy okażą się one w pełni wiarygodne.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przeprowadzania tomografii komputerowej u kobiet w ciąży. Z tego względu lekarza należy koniecznie poinformować o swoim błogosławionym stanie. Nawet jeśli są to tylko podejrzenia, pacjentka powinna je przekazać, by wcześniej możliwe było dokładne przeanalizowanie jej stanu. Tomografię komputerową u kobiet w ciąży przeprowadza się bowiem nieco inaczej niż w standardowych przypadkach.

Kolejna kwestia to odzież. Pacjenci czasami mogą zostać w swoich ubraniach na czas badania, jednak w większości przypadków prosi się ich o przebranie w specjalną suknię. Oczywiście nikt nie musi jej mieć przy sobie. Każdy pacjent otrzymuje odpowiednie ubranie już na miejscu. Powinien tylko się w nie przebrać, jednocześnie pamiętając o tym, by ściągnąć z siebie wszelkie metalowe przedmioty. Mogłyby one zaburzyć przebieg badania.

Tomografia komputerowa może być przeprowadzona albo z użyciem środków kontrastowych, albo zupełnie bez nich. W przypadku pierwszej opcji bardzo ważne jest to, aby dopasować odpowiedni środek kontrastowy do stanu zdrowia pacjenta. U niektórych osób nie można bowiem stosować środków wykonanych na bazie jodu. Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre z tych środków mogą doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Lekarz powinien im zapobiec.

Jeżeli tomografia komputerowa przebiegła bez żadnych zastrzeżeń, pacjent bardzo szybko po badaniu otrzymuje wyniki analizy. Może dzięki nim dowiedzieć się, co takiego zadziało się w jego organizmie. Tomografia to naprawdę jedna z najskuteczniejszych na ten moment metod diagnostycznych.

Przygotowanie do tomografii komputerowej
5 (100%) 1 vote