Przelotki meblowe – gdzie można je stosować?


Przelotki meblowe są rodzajem akcesoriów, które pomagają utrzymać w porządku wszelkie okablowanie znajdujące się we wnętrzach. Mogą być wykorzystane w wielu różnych sytuacjach. Jak je dobrać, o czym pamiętać i gdzie je umieścić?

Miejsca zastosowania

Te akcesoria meblowe mogą znaleźć zastosowanie w każdym meblu znajdującym się w domu, jeśli zachodzi taka konieczność. Gdy chcemy ukryć kable (na przykład od telewizora) w szafie – można z powodzeniem umieścić w niej przelotkę.

W ten sposób unikniemy używania jednego z dwóch (znacznie mniej efektywnych i komfortowych) rozwiązań: przekładania kabli przez drzwi szafy lub zostawienia w niej nieestetycznego otworu. Ta pierwsza opcja prowadziłaby do sytuacji, w której szafa byłaby nieustająco otwarta. Ta druga – szczególnie gdyby konieczne było nacięcie mebla w widocznym miejscu – dałaby bardzo nieestetyczne wrażenie, zupełnie psujące wykończenie wnętrza.

 

Dodatkowo, przelotki meblowe można również stosować w różnego rodzaju stolikach, na których stoi telewizor, czy w biurkach, gdzie ustawiono komputer. Tego typu sprzęty do prawidłowego funkcjonowania wymagają zazwyczaj sporej ilości kabli, a ich luźne pozostawienie, by zwisały z mebla – daje bardzo nieestetyczny efekt.

Rozmaite wersje kolorystyczne

Dobierając przelotki meblowe warto wziąć pod uwagę, w jakiej kolorystyce wykończone są meble. Uwaga: w większości przypadków zarówno zwykłe osoby, jak i projektanci wnętrz decydują się na dopasowywanie przelotek zgodnie z kolorem mebla, nie na zasadzie kontrastu.

To drugie rozwiązanie wchodzi w grę w przypadku czerni, która dopasuje się do każdego koloru. To oznacza, że nawet w przypadku jasnych mebli możemy umieścić w nich czarną przelotkę. Należy jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie przykuwa uwagę, dlatego należy zwrócić na nie uwagę w dwóch aspektach. Po pierwsze – odpowiednio ułożyć kable, by prezentowały się schludnie. Po drugie – zadbać o estetyczne wykończenie okolicy przelotki – tak, by spod spodu nie wystawały postrzępione krawędzie mebla.