Mieszkanie pod wynajem – jak znaleźć idealne?


Nieruchomości uważane są za bardzo bezpieczny sposób inwestowania. W dzisiejszych czasach nie wystarczy jednak kupić jakiegokolwiek mieszkania pod wynajem, by mieć pewność, że będzie to udana inwestycja. Jakie cechy powinna mieć nieruchomość, by była atrakcyjna dla potencjalnego najemcy?

Najemca jest najważniejszy

Jednym z podstawowych błędów początkujących inwestorów jest kupno mieszkania z myślą, że później znajdzie się najemca. Świadome inwestowanie w nieruchomości to kupno mieszkania dla konkretnego klienta.

Innej nieruchomości poszukuje student, rodzina z dzieckiem czy osoba, która na kilka lat przyjechała do pracy. Każda z tych grup klientów ma inne wymagania dotyczące lokalizacji, standardu mieszkania, czy możliwości finansowe. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę już na etapie poszukiwania nieruchomości do kupna.

Lokalizacja

Specjaliści rynku nieruchomości uważają, że nieruchomość ma trzy, najważniejsze cechy, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze jest to lokalizacja, po drugie – lokalizacja i po trzecie… lokalizacja.

Dlaczego tak ważna jest lokalizacja? Inwestowanie w nieruchomości to próba osiągnięcia jak najwyższej stopy zwrotu z inwestycji. W największej mierze o atrakcyjności nieruchomości decyduje to gdzie jest dane mieszkanie, jaka jest infrastruktura osiedla, komunikacja z innymi częściami miasta. Lokalizacja mieszkania to cała otoczka osiedla, dzięki której staje się ono atrakcyjniejsze.

Małe czy duże?

Kolejnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć inwestując w nieruchomości jest metraż mieszkania, które warto kupić. Bardzo często inwestorzy wspierają się kredytem i tu zdolności finansowe decydują o końcowej kwocie, którą można przeznaczyć na zakup.

Mieszkania niewielkie dużo łatwiej wynająć, co daje nadzieje, że pustostany nie będą trwały długo. Mieszkanie większe, które jest wynajęte przynosi większy dochód, ale czas oczekiwania na najemcę może się znacznie wydłużyć.

Inwestowanie w nieruchomości nie jest łatwe. Rynki lokalne bardzo różnią się od siebie, każdy z nich ma swoją specyfikę, którą musi poznać dobry inwestor, by zrozumieć zasady tego rodzaju inwestycji.