Kawa a herbata – różnice


Niejednokrotnie słyszymy, że zarówno kawa, jak i herbata mają wiele wad. Jaka jest prawda? Co wychodzi lepiej w takim porównaniu?

Podstawową kwestią, o którą spiera się wielu, jest zawartość kofeiny w kawie i herbacie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku herbaty mówimy o teinie. Istotne jest jednak pobudzenie, jakie obie dają. Kawa zawiera wiele kofeiny. Ilość 250 mililitrów zawiera około 100 miligramów kofeiny. Herbata, w podobnej ilości, może za to mieć jakieś 15-70 miligramów teiny.  Trzeba jednak wspomnieć, że kofeina przestaje działać znacznie szybciej na nasz organizm, niż teina. Podczas picia kawy czy herbaty powinniśmy jeszcze pamiętać o tym, aby nie przekraczać dawki zalecanej przez lekarzy. To 400 miligramów dziennie. Stosując się do tej rady, zachowamy zdrowie.

Jak kawa i herbata wpływają na sen? Wszystko będzie w porządku, jeśli ostatnią kawę lub herbatę wypijemy na 6 lub 7 godzin przed snem. Warto pamiętać, że kofeina wchłania się przez tak długi czas. Jeśli chcemy się wyspać, dobrze zastosować się do tej zasady.

Lekarze uważają, że antyoksydanty korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Polifenole mogą przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych w naszym organizmie oraz naprawiać uszkodzenia komórek. Znacząco więcej znajdziemy ich w kawie, dlatego od czasu do czasu warto się jej napić.

Przybywa również osób z chorobami serca. Wpływa na to coraz większy poziom stresu, jakiego doświadczamy wręcz codziennie. 6 filiżanek herbaty dziennie może sprawić, że ryzyko choroby serca będzie u nas mniejsze o 36%. Z kolei picie kawy może zmniejszyć to ryzyko do 20%. Tutaj wystarczą już dwie filiżanki kawy dziennie, więc to całkiem przeciętna ilość.

A co przyda nam się na wytrzymałe kości? Tutaj królową zostaje herbata. Czarna herbata nada się najlepiej na takie problemy. Zatem herbata powinna stale towarzyszyć nam podczas codziennych czynności. Zarówno kawa, jak i herbata mogą przyczynić do polepszenia naszego zdrowia, jednak należy pamiętać o umiarze. Odpowiednia ilość każdego z tych napojów to podstawa sukcesu.