Jak znaleźć pracę przez Internet?


Poszukiwania pracy nie należą do najprzyjemniejszych czynności w życiu. Jest to przyjemność wtedy, gdy mamy dobrą pracę, którą lubimy i potrzebujemy zmiany. Wtedy można znaleźć ciekawe dla siebie oferty i rozważyć wysłanie aplikacji. Jeżeli się uda, to świetnie, jeżeli nie, to zawsze można próbować dalej. Inaczej wygląda sytuacja gdy pracy poszukuje absolwent studiów, osoba z przerwą w doświadczeniu zawodowym lub co gorsza, ktoś po zwolnieniu czy  nieprzedłużeniu umowy. Wtedy czas nagli, a firmy, choć jest rynek pracownika, wcale tak chętnie nie odpowiadają. Jak szukać pracy i co zrobić, by aplikacja była atrakcyjna dla potencjalnego pracodawcy?

Pracuj.pl

Ta popularna platforma internetowa oraz aplikacja to miejsce, w którym firmy umieszczają ogłoszenia o pracę. Poprzez specjalny przycisk “Aplikuj” można wysłać swoje dokumenty aplikacyjne na stanowisko, którym się interesujemy, i które wpisuje się w nasze doświadczenie, umiejętności i wykształcenie. Zaletą Pracuj.pl jest to, że tworząc swój profil kandydata system oferuje nam stanowiska, które pasują do naszych oczekiwań oraz prezentuje ogłoszenia, na które aplikowały osoby o podobnych umiejętnościach. To pozwala na znalezienie jak najbardziej dopasowanych względem profilu kandydata ogłoszeń, co może przełożyć się na szybkie znalezienie pracy. Oczywiście, aby aplikować, należy stworzyć swoje CV.  Niektóre oferty wymagają dedykowanych klauzul o przetwarzaniu danych osobowych jak również listu motywacyjnego. Warto każdorazowo skrupulatnie podchodzić do oczekiwań zamieszczonych w ogłoszeniu, i przesyłać personalizowane dokumenty.

Curriculum Vitae

Personalizowane dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotne, ponieważ pokazują pracodawcy nasze podejście do tematu. Warto jednak pamiętać, że baza pozostaje niezmienna. CV, które przesyłamy nie musi się zmieniać, chodzi tylko o zastosowanie pewnych elementów, które sprawią, że pracodawca poczuje, że na prawdę nam zależy. CV to dokument przedstawiający wykształcenie, doświadczenie, znajomość programów komputerowych, języków obcych oraz zainteresowań kandydata. Taki życiorys, oczywiście zgodny z prawdą, umożliwi pracodawcy na zapoznanie się z profilem kandydata i może wpłynąć na zaproszenie go do dalszej rekrutacji.