Inwestowanie w Whisky – jak to zrobić?


Zgodnie z danymi statystycznymi, whisky powoli wypiera inne trunki na rynku pod względem popularności. Polacy coraz chętniej wybierają ten alkohol zamiast innych, co sprawia że inwestowanie w niego może być naprawdę korzystne.

 

Co oznacza inwestowanie w whisky?

Przede wszystkim – warto mieć na względzie, że – podobnie jak inwestowanie w nieruchomości – ten rodzaj inwestycji wiąże się z długim okresem wyczekiwania na faktyczny zwrot.

Całość działania polega na zakupie dobrej jakościowo i unikatowej whisky i wyczekanie na odpowiedni moment do jej sprzedaży. Choć teoretycznie możliwe jest prowadzenie tego typu działań przez osoby, które nie lubią whisky, jak podkreślają eksperci – znacznie ciężej jest sprzedać produkt, gdy nie ma się o nim pojęcia.

 

Jak inwestować w whisky?

Można zainwestować w beczkę – czyli alkohol znajdujący się właśnie w takim opakowaniu lub gotowy trunek przelany do butelki. W tym drugim przypadku jednak konieczne jest zainwestowanie dużej sumy, by móc liczyć na określoną stopę zwrotu: nie można bowiem mieć nadziei na to, że kupując młodą, nie leżakowaną whisky odsprzedamy ją za znaczące środki.

By móc liczyć na znaczący zwrot, trzeba albo zainwestować znacząc kwotę (na przykład kilkadziesiąt tysięcy dolarów – jednak trunki za takie kwoty sprzedaje zaledwie kilka destylarni na świecie), albo zakupić beczkę i… czekać. Zazwyczaj zakupuje się młody alkohol albo wręcz trunek “w produkcji” i oczekuje się przez kolejne lata na efekty. Niestety, jest to forma kupowania kota w worku, która dla laika może być zgubna.

 

Na co zwrócić uwagę?

Z whisky jest jak z jakimikolwiek innymi produktami kolekcjonerskimi: im są rzadsze, tym wyższa ich wartość w oczach kupujących. Dlatego też, planując zakup, warto zwrócić uwagę na to, które destylarnie cieszą się największą renomą wśród koneserów i to tam zainwestować dostępne środki. Im więcej pieniędzy możesz zainwestować, tym lepszy alkohol zakupisz i uzyskasz korzystniejszy zwrot w przyszłości – dlatego też dokładnie zastanów się, na co postawić.

 

Dodatkowo, warto mieć na względzie, że zwrot nie nastąpi w krótkim czasie. Dlatego też jeśli poszukujesz inwestycji, z której uzyskasz realnie wyższe środki w ciągu maksymalnie kilku miesięcy – lepiej rozważ inne formy inwestowania, bowiem w przypadku tego alkoholu zwrot zazwyczaj następuje znacznie później.