Do czego służą taśmy lokalizacyjne?


Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy coś oznaczyć w odpowiedni sposób. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby zachować niezbędne zasady BHP. Z pomocą przychodzą wtedy taśmy lokalizacyjne i ostrzegawcze. Niejednokrotnie używa się je w sytuacjach, gdy musimy oznakować podziemną instalację. Każda taśma, czy to lokalizacyjna, czy ostrzegawcza ma inne barwy, które mają swoje znaczenie. Należy o tym pamiętać. Taśma lokalizacyjna musi spełniać warunki BHP oraz być wysokiej jakości.

 Do czego najczęściej używa się taśmy lokalizacyjnej? Zazwyczaj oznakujemy nią miejsce niebezpieczne, którego nie wolno bagatelizować. Często używane są kolory biało-czerwone czy też żółto-czarne. Zapewniają one dużą widoczność nawet wtedy, gdy oświetlenie nie jest zadowalające. Przy robotach drogowych najczęściej używa się kolorystyki biało-czerwonej. Także podczas koncertów czy różnych imprez używa się taśm lokalizacyjnych w tym kolorze. Kolor czerwony oznacza jakieś grożące niebezpieczeństwo oraz zakaz wstępu na oznaczony teren.

Zobacz także: PTS Rabka

 Istnieje wiele rodzajów taśm lokalizacyjnych. Warto jednak wyróżnić choćby taśmę biało-zieloną. Jej zadaniem jest oznaczenie energetyki cieplnej. Jest to rzadziej spotykana taśma lokalizacyjna, jednak ją znać. Taśma o barwach biało-niebieskich lokalizuje wodociągi oraz je oznacza. Taśma brązowa oznacza, że w danym miejscu znajduje się kanalizacja. Wyróżnia się także inne barwy. Pomarańczowa sygnalizuje obecność sieci teletechnicznych. Wśród sieci energetycznych bywają także różne kolory. Niebieska taśma lokalizacyjna to sieć energetyczna o niskim napięciu, zaś czerwona to średnia i wysoka sieć energetyczna. Z kolei kolor żółty oznaczać będzie sieć gazową.

  Z całą pewnością taśmy lokalizacyjne powinny być wytrzymałe i spełniać wszelkie zasady BHP. Warto, aby dały radę z czynnikami atmosferycznymi. Także ich barwy i możliwość odróżnienia się od otoczenia są szczególnie ważne. Należy o to zadbać, aby nikt nie miał wątpliwości o zakazie wstępu na oznaczony teren.