Czy wino może poprawić stan twojego zdrowia?


Korzystanie z wina wiąże się z naszymi silnymi przekonaniami o jego pozytywnym wpływie na zdrowie. Niezależnie od tego czy jesteś abstynentem czy nie, powinieneś wiedzieć, że wykorzystywanie wina jako środka wpływającego pozytywnie na zdrowie jest tak stare jak samo wino i sięga pierwszych cywilizacji starożytnego świata. W Mezopotamii ok. trzeciego tysiąclecia p.n.e., Babilończycy wierzyli, że wino ma skutki lecznicze i terapeutyczne. Twierdzono również że jest czyste i wolne od zanieczyszczeń. W starożytnym Egipcie ponad dwa tysiące lat p.n.e., wino stało się również częstym składnikiem leków do leczenia różnych dolegliwości. Leki wytwarzano stosując też inne składniki, w szczególności te pochodzące z roślin leczniczych.

Wiele opowieści dotyczących pierwszego wykorzystania wina pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie Chińczycy wyrabiali wino z części zwierząt, by wymyślać leki do leczenia niemal każdej dolegliwości. Nawet Hipokrates, ojciec medycyny, który miał dużą wiedzę na temat reakcji fizjologicznych i metabolicznych w organizmie człowieka, nie tylko używał wina jako leku na receptę w starożytnej Grecji, ale także był pionierem w wykorzystaniu wina jako środka antyseptycznego do leczenia ran.

Związek między środkiem takim jak wino a zdrowie nabierał coraz to większego znaczenia. Znaczenie leczniczych i terapeutycznych korzyści czerpanych z wina rosło w siłę przez różne epoki po średniowiecze do czasów współczesnych. Ważną rolę odegrał fakt malejącej umieralności skazańców i imigrantów, którzy byli leczeni winem na pokładzie statków na początku XIX wieku, dzięki temu zrodziły się winnice i winiarnie. Winiarnie były na początku zakładane przez brytyjskich lekarzy aż do końca XIX wieku. Wiele z tych winnic rozwinęło się do globalnych firm noszących nazwy jednych z największych marek wina na świecie. Na przykład Lindemans i Penfolds zostały założone na początku 1840 roku przez dr Henryka J. Lindemana i dr Christophera R. Penfolda

Czy wino może poprawić stan twojego zdrowia?
5 (100%) 1 vote