Co warto kupić przed porodem


Poród to niewątpliwie jeden z bardziej wyczerpujących dla kobiet elementów wydania na świat dziecka. Ciąża może przebiegać w sposób łatwiejszy lub trudniejszy, jednak poród wymaga nie lada wysiłku, zaangażowania i przygotowania. Na początku rozwoju dziecka jeszcze w łonie matki aż do momentu poznania płci, zwykle stan błogosławiony przebiega bez większych niespodzianek, choć niekiedy kobieta może odczuwać mdłości. Poznanie płci dziecka rozpoczyna zaawansowanie działania, zmierzające do przystosowania pokoju dziecięcego oraz przestrzeni w domu, na przybycie nowego lokatora. Warto już wtedy, kiedy przyszła mama czuje się dobrze, rozpocząć przygotowywanie wyprawki oraz zakup mebli i niezbędnych gadżetów, które będą istotne w pierwszy dniach życia dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Niezbędnik przyszłych rodziców

Jak każdy człowiek, również niemowlę potrzebuje produktów do pielęgnacji ciała oraz ubrań. Warto pamiętać, że najlepiej wybierać produkty przeznaczone dla dzieci, o naturalnym składzie i koniecznie hipoalergiczne, które zadbają o delikatną skórę malucha. Jeżeli chodzi o ubranka, jest to zakup nieco trudniejszy, ponieważ fizycznie nie wiadomo, jakiej wielkości będzie dziecko. Lekarz prowadzący może określić przewidywane wymiary na podstawie rozwoju płodu na przestrzeni miesięcy, jednak nie będą to dane, których warto się ściśle trzymać. Warto zakupić ubranka częściowo o standardowych wymiarach, ale zdecydowanie najwięcej w większych niż dziecko rozmiarach, ponieważ niemowlęta bardzo szybko rosną i wyrastają z ubrań. Zaopatrując się w większe śpiochy, body czy kaftaniki, będziemy mieć pewność, że dziecko na pewno prędzej czy później z nich skorzysta.

Elementami, które będą konieczne od pieszych godzin życia dziecka to pampersy, chusteczki nawilżane, talk oraz preparat na oparzenia przeznaczony dla niemowląt. Te podstawowe środki higieniczne powinny znaleźć się w każdej wyprawce malucha na długo przed jego narodzinami, tak aby w przypadku porodu przed terminem, były gotowe do użycia.