Badania przed i w trakcie ciąży


Przyjście na świat dziecka początkowo może okazać się wspaniałą nowiną, która po czasie może wpłynąć na wyniknięcie wielu nieoczekiwanych sytuacji. Pierwsze problemy mogą dotyczyć stanu zdrowia matki. Może okazać się, że łożysko jest źle usytuowane, a jego potencjalne zerwanie może spowodować komplikacje porodowe. Wtedy młoda mama skazana jest na nieustanne leżenie, które na dłuższą metę jest nieciekawe i nieprzyjemne. Kolejnymi elementami zdrowotnymi, które mogą się pojawić to cukrzyca czy nawet zbyt późne zweryfikowanie guzków na piersiach czy nawet nowotworów, które nie były w porę wykryte jeszcze przed zapłodnieniem. Takie sytuacje sprawiają, że stan błogosławiony może nie należeć do najprzyjemniejszych, a dodatkowo będzie usłany strachem i niepewnością. Jak przygotować sie na narodziny dziecka i o czym pamiętać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Badania prewencyjne

Oczywiście, wiele dzieci przychodzi na świat z tak zwanych “wpadek”. Są to dzieci nieplanowane, jednak w większości przyjmowane z miłością i radością. Nawet wtedy gdy nie zamierzamy powiększyć rodziny, warto systematycznie wykonywać badania ginekologiczne oraz  krwi, które wykluczą choroby czy nowotwory, jeszcze przed podjęciem decyzji o dziecku lub przed potencjalną “wpadką”. Im wcześniej wiemy, ze coś jest nie tak, tym wcześniej można się na to przygotować i zareagować.

Jeżeli wiemy, że wszystko z naszym ciałem jest w porządku, to wtedy gdy nawet spontanicznie zdecydujemy się na przyjęcie nowego członka rodziny, będziemy pewni, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, by przygotować się na ten moment. Istotne też, oprócz zdrowia matki, jest też zdrowie dziecka oraz wykluczenie anomalii genetycznych i chorób we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Badania USG oraz badania prenatalne umożliwią sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a jeśli nie, to w jaki sposób przygotować się na ewentualne komplikacje. Ponadto, już po trzecim miesiącu ciąży wizyta u ginekologa umożliwi sprawdzenie płci dziecka, co jest jedną z najważniejszych informacji dla młodych rodziców.