Analiza techniczna – charakterystyka


Analiza techniczna to technika, której używa bardzo duża liczba profesjonalistów inwestujących pieniądze na giełdzie. Jej metodyka działania opiera się na dogłębnej analizie wykresu cen i czasu zmiany ich cen. Każdy szanujący się inwestor/broker zna podstawowe zasady analizy technicznej i otwierając swój wykres dotyczące danego rodzaju aukcji potrafi oszacować z największym prawdopodobieństwem w jakim momencie warto kupić czy sprzedać akcje.

 

Analiza techniczna – charakterystyka

Analiza techniczna oraz fundamentalna to dwóch głównych bohaterów w branży, których często łatwo pomylić. Analiza techniczna bierze pod uwagę tylko zmiany na wykresie i nic więcej. Natomiast analiza fundamentalna patrzy o wiele szerzej – wykres nie jest dla niej punktem odniesienia. Rozważa zachowanie makroekonomiczne każdego kraju i jego stabilizację. Dlatego analiza fundamentalna powinna być połączona z techniczną..

 

Analiza techniczna posiada kilka reguł, którymi kierują się osoby aprobujące tą metodę. Są nimi:

-Przewidywanie przyszłości; analiza techniczna to wszystkie kroki, które są podejmowane aby przewidzieć zachowanie wykresu – kiedy wzrośnie, kiedy zmaleje a kiedy utrzyma się na względnie stałym poziomie. Oczywiście najlepiej kupować akcje, gdy są najtańsze, a sprzedawać gdy są najdroższe – dlatego tak ważne są punkty wierzchołka i dołku; idealny zakup do zakup akcji w dołku, a sprzedaż w punkcie  kulminacyjnym największego wybicia zwanego wierzchołkiem. Jednak tak perfekcyjne oszacowanie jest niezwykle ciężkie i zdarza się dość rzadko.

-Branie pod uwagę historii; lubi się ona powtarzać, także każdy inwestor powinien zrobić dobry research akcji które kupuje. Jest to temat głównie śliski przy inwestowaniu walutami na forexie – już nie jedna waluta zanotowała mocny spadek swojej wartości, który potrafił zdruzgotać wiele osób.

-Trend; trend to sytuacja wzrostu, spadku bądź stabilizacji wykresu. Oczywiście najmniejsze ryzyko jest podczas kupowania akcji w trendzie wzrostowym – w nim z reguły utrzymuje się taka sytuacja przez dłuższy czas. Trend spadkowy jest niewskazany, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo dalszego pogłębiania spadku wartości danej akcji.

Podsumowanie

Dobry analityk wie, że bez analizy technicznej ani rusz. To ona stanowi całą podstawę działania i umożliwia sprawne inwestowanie. Jednak najlepsi inwestorzy wiedzą, że to za mało – powinno patrzeć się szerzej i dostrzegać wiele innych zmiennych z analizą fundamentalną na czele.